TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Katedra Informatyki Stosowanej

Dydaktyka

logokis_big.jpg

Pracownicy Katedry Informatyki Stosowanej prowadzą zajęcia dydaktyczne na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji na studiach pierwszego i drugiego stopnia na kierunku Informatyka Stosowanej. Sprawujemy także opiekę naukową nad doktorantami studiującymi w Szkole Doktorskiej.

Informatyka Stosowana (IST) – studia I stopnia

Prezentacja kierunku

Katedra oferuje studia I stopnia na kierunku Informatyka Stosowana w języku polskim oraz studia I stopnia w języku angielskim (Applied Computer Science). Programy studiów w języku polskim i angielskim są równoważne. Studia I stopnia realizowane są bez podziału na specjalności.

Programy studiów wraz z kartami przedmiotów dostępne są stronie: https://wit.pwr.edu.pl/studenci/programy-studiow

Absolwenci studiów I stopnia kierunku Informatyka Stosowana posiadają kwalifikacje obejmujące wiedzę, umiejętności i kompetencje inżynierskie w zakresie:

  • Architektury i organizacji komputerów oraz programowania urządzeń niskiego poziomu, stanowiących m.in. elementy Internetu Rzeczy
  • Języków programowania, algorytmów i struktur danych, paradygmatów programowania oraz technik efektywnego programowania
  • Sieci komputerowych, administracji systemami i cyberbezpieczeństwa
  • Baz i hurtowni danych, w tym projektowania baz danych
  • Projektowania oprogramowania oraz zarządzania projektem programistycznym
  • Zaawansowanych metod i narzędzi programistycznych, sztucznej inteligencji i inżynierii wiedzy, aplikacji mobilnych  oraz systemów rozproszonych
  • Różnych aspektów multimediów

Istotnym elementem wyróżniającym program studiów jest zastąpienie pracy dyplomowej inżynierskiej zespołowym przedsięwzięciem inżynierskim (ZPI), w ramach którego studenci realizują złożone projekty informatyczne również dla rzeczywistych klientów biznesowych. ZPI jest też okazją do nabycia umiejętności miękkich, w szczególności pracy w zespole bardzo cenionych przez pracodawców.

Absolwent studiów pierwszego stopnia kierunku Informatyka Stosowana może być zatrudniony w firmach informatycznych i działach IT banków i instytucji finansowych, przedsiębiorstw i instytucji gospodarczych we Wrocławiu, jak i na terenie całej Polski, a nawet poza jej granicami. Absolwenci zatrudniani są na stanowiskach projektantów oprogramowania, programistów, testerów oprogramowania, serwisantów, administratorów systemów czy specjalistów do spraw bezpieczeństwa cyfrowego.

Ukończenie studiów I stopnia poświadcza się dyplomem inżyniera informatyka w dyscyplinie Informatyka Techniczna i Telekomunikacja, co stanowi podstawę do ubiegania się o przyjęcie na studia II stopnia na kierunku Informatyka Stosowana.

Informatyka Stosowana (IST) – studia II stopnia

Kształcenie na studiach II stopnia kierunku Informatyka Stosowana realizowane jest na czterech specjalnościach:

  • Inżynieria oprogramowania (IO)
  • Projektowanie systemów informatycznych (PSI)
  • Zastosowania specjalistycznych technologii informatycznych (ZSTI)
  • Computer Engineering (CE) – specjalność prowadzona w języku angielskim

Kształcenie w ramach kierunku Informatyka Stosowana na specjalności Computer Engineering trwa 4 semestry, a na pozostałych specjalnościach – 3 semestry.

Katedra Informatyki Stosowanej ma pod opieką specjalności: CE, IO, PSI, natomiast specjalność ZSTI jest pod opieką Katedry Informatyki i Inżynierii Systemów.

Mimo, że programy studiów poszczególnych specjalności koncentrują się wokół różnych aspektów współczesnej informatyki stosowanej, to każdy z nich pozwala studentom na uzyskanie takich samych kierunkowych efektów uczenia się.

Absolwenci studiów II stopnia kierunku Informatyka Stosowana znajdują zatrudnienie głównie w firmach informatycznych zajmujących się wytwarzaniem i wdrażaniem oprogramowania. Bardzo dobra znajomość języka angielskiego i łatwość nawiązywania kontaktów z pracownikami pochodzącymi z różnych środowisk kulturowych predestynuje ich do pracy w firmach o zasięgu międzynarodowym takich jak: Capgemini, Nokia Volvo IT Polska, Asseco Poland,  czy też Comarch. Pracują oni też w firmach zajmujących się outsourcingiem usług informatycznych takich jak: PGS, ClearCode czy Fingo, bądź też u liderów rynku polskiego np. Insert. Odrębną grupę firm, w której zatrudniani są absolwenci kierunku Informatyka stosowana stanowią  duże firmy posiadające własne działy IT, np. banki.

Absolwenci zatrudniani są między innymi na stanowiskach: architekt lub inżynier oprogramowania, kierownik projektu, pracownik i kierownik działu zapewnienia jakości, projektant baz danych, projektant zabezpieczeń.

Wielu studentów kierunku Informatyka stosowana łączy studiowanie z pracą zawodową. Pozwala im to na szybkie nabycie doświadczenia i konfrontację wiedzy i umiejętności nabytych na uczelni z praktyką. 

Studenci zainteresowani teoretycznymi aspektami informatyki mogą realizować swoje pasje w kołach naukowych, zespołach naukowo-badawczych a po ukończeniu studiów II stopnia, kontynuować naukę w Szkole Doktorskiej.

Specjalność: Computer Engineering (CE)

Program studiów pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie:

  • Projektowania systemów informatycznych, w tym projektowania doświadczeń użytkownika (UX)
  • Zarządzania projektami informatycznymi
  • Przetwarzania rozproszonego i równoległego
  • Sztucznej inteligencji oraz inżynierii wiedzy
  • Multimediów, systemów webowych i mobilnych
  • Zaawansowanych systemów baz danych i hurtowni danych

Specjalność: Inżynieria Oprogramowania (IO)

Program studiów pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie:

  • Zwinnego wytwarzania oprogramowania, w tym rozwiązań wspierających DevOps oraz wytwarzania oprogramowania w chmurze
  • Realizacji projektów badawczo-rozwojowych w inżynierii oprogramowania
  • Analizy biznesowej i systemowej oraz projektowania złożonych systemów informatycznych
  • Zabezpieczeń dla aplikacji webowych, mobilnych i ekosystemu IoT, w tym związanych z ochroną danych (kryptografia)
  • Paradygmatów programowania obiektowego, funkcyjnego i współbieżnego
  • Modeli, metod oraz narzędzi składowania i przetwarzania baz danych i dużych zbiorów danych

Specjalność: Projektowanie Systemów Informatycznych (PSI)

Program studiów pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie:

  • Projektowania systemów informatycznych, w tym także systemów multimedialnych, webowych, mobilnych, responsywnych, rozwiązań chmurowych oraz projektowania gier komputerowych
  • Zarządzania projektem informatycznym
  • Projektowania interakcji użytkownika z systemem informatycznym z użyciem interfejsów naturalnych oraz z uwzględnieniem doświadczeń użytkownika (UX)
  • Standardów i metod integracji oraz wymiany danych w systemach informatycznych
  • Metod inteligencji obliczeniowej, technik analizy danych, a także metod i narzędzi analitycznych właściwych dla inteligencji biznesowej
Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję