TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Katedra Informatyki Stosowanej

Laboratoria

Laboratorium biometryczne 248-A1

Badawczo-dydaktyczne

Kierownik: dr inż. Krystian Wojtkiewicz

Laboratorium biometryczne powstało w Katedrze Informatyki Stosowanej w 2019 r. Jego wyposażenie stanowi zintegrowane stanowisko do pomiarów psychofizjologicznych oparte na platformie iMotions, obejmujące urządzenia biosensoryczne do eyetrackingu (śledzenia wzroku i pupilometrii), elektroencefalografii (EEG), pomiarów reakcji skórno-galwanicznej (GSR), analizy ekspresji twarzy (FEA), elektrokardiografii (EKG), elektromiografii (EMG) oraz fotopletyzmografii (PPG). W laboratorium możliwe jest prowadzenie badań m.in. nad obciążeniem poznawczym i emocjami w kontekście interakcji człowieka z komputerem. W laboratorium realizowane są dwie prace doktorskie oraz liczne prace magisterskie. Z powodu pandemii COVID-19 laboratorium zostało doposażone w sprzęt pozwalający utrzymać reżim sanitarny, a w tym: cyrkulatory powietrza, lamy sterylizujące UV, ozonator. W latach 2019-2021 przeprowadzono w nim sześć serii eksperymentów z udziałem ponad 200 zaproszonych uczestników, w wyniku których powstało 15 prac magisterskich. 

Laboratorium Badawcze Inżynierii Oprogramowania i Nauki o Danych / Software Engineering and Data Science (SEDS) laboratory

Kierownik: dr hab. inż. Lech Madeyski, prof. uczelni

Laboratorium skupia się realizacji projektów z obszaru inżynierii oprogramowania i nauki o danych. Obejmuj to m.in. analizę i poprawę jakości oprogramowania (m.in. z perspektywy jakości kodu, jakości testów i predykcji defektów oprogramowania, brzydkich zapachów kodu) oraz procesów wytwarzania oprogramowania (w szczególności zwinnych metodyk i praktyk wytwarzania oprogramowania).

Laboratorium jest na etapie tworzenia. W skład laboratorium wchodzą mini laboratoria. 

Laboratorium nie posiada dedykowanego pomieszczenia, czy stanowisk laboratoryjnych (w tym sensie ma charakter wirtualny), lecz jest zespołem naukowców realizujących badania w interesujących ich obszarach.

Jesteśmy otwarci na współpracę badawczą z firmami (w tym projekty badawcze finansowane np. przez NCBiR, Fundusze Europejskie, czy bezpośrednio firmy) w zakresie inżynierii oprogramowania i nauki o danych (data science), technologii mobilnych i cyberbezpieczeństwa.

Mini laboratorium inżynierii oprogramowania i nauki o danych

Badawczo-dydaktyczne

Kierownik mini laboratorium: dr hab. inż. Lech Madeyski, prof. uczelni (lech.madeyski@pwr.edu.pl)

Głównym celem wirtualnego mini laboratorium inżynierii oprogramowania i nauki o danych jest prowadzenie projektów badawczych na styku inżynierii oprogramowania (ang. software engineering) i nauki o danych/danologii (ang. data science), w szczególności metod uczenia maszynowego/sztucznej inteligencji (ML/AI), głębokiego uczenia (ang. deep learning) oraz metod statystycznych. W tych obszarach realizujemy projekty badawcze m.in. we współpracy z takimi firmami jak Capgemini (mamy podpisaną umowę o współpracy i współpracujemy w ramach projektu „Data Science in Software Engineering”), czy CodeQuest (grant NCBiR). Współpracujemy też z wybitnymi naukowcami ze świata m.in. w obszarze statystyki z prof. Barbarą Kitchenham (UK).

Przykładowe projekty obejmują: predykcję defektów oprogramowania, predykcję brzydkich zapachów kodu, predykcję wysiłku związanego z realizacją kart wymagań/historyjek użytkowników (ang. user stories), automatyczną naprawę oprogramowania. Projekty badawcze są prowadzone na realnych projektach realizowanych w firmach tworzących oprogramowanie i/lub na projektach o otwartych źródłach (ang. open source).

Zapraszamy do współpracy zarówno firmy jak osoby zainteresowane realizacją ambitnych prac doktorskich, magisterskich oraz inżynierskich, w obszarze inżynierii oprogramowania i/lub data science.

Mini laboratorium technologii mobilnych

Badawczo-dydaktyczne

Kierownik mini laboratorium: dr inż. Michał Szczepanik (michal.szczepanik@pwr.edu.pl)

Głównym celem tego mini laboratorium są badania związane z inżynierią oprogramowania aplikacji na systemy mobilne Android oraz iOS. Obecne badania obejmują dwie główne ścieżki:

  • analizę bezpieczeństwa aplikacji mobilnych z uwzględnieniem analizy powłamaniowej oraz inżynierii wstecznej,
  • analizę rozwoju i zastosowań technologii i języków takich jak Swift, Kotlin, Dart oraz hybrydowego frameworka Flutter.

Analiza bezpieczeństwa aplikacji obejmuje badania nad istniejącymi aplikacjami i ich typowymi podatnościami, np. dostępnych zasobów, poziomu zabezpieczenia kodu, oraz danych dostępnych w aplikacji. Analiza powłamowania obejmuje analizę sposobu działania intruza oraz zakres wykradzionych danych.

Technologie mobilne oraz stosowane przez nie języki programowania (Swift, Kotlin oraz Dart) zaliczane są do najszybciej rozwijanych. Aspekty związane z ich testowaniem, wydajnością i zastosowaniem (rozwiązania natywne czy hybrydowe) stanowią dodatkowy cel badawczy tego mini laboratorium.

Mini laboratorium zostało sfinansowane z subwencji na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego i jest wykorzystuje w szczególności:

  • Smartfon z systemem Android: Google Pixel 3 64GB
  • Smartfon z systemem iOS: Apple iPhone Xr 64GB
  • Komputer: Macbook Pro (2.3GHz/8GB/256GB SSD/Iris Plus 655)

Mini laboratorium bezpieczeństwa – Cybersecurity Lab

Badawczo-dydaktyczne

Kierownik mini laboratorium: dr inż. Michał Kędziora (michal.kedziora@pwr.edu.pl)

Głównym zadaniem laboratorium jest prowadzenie projektów badawczych na styku cyberbezpieczeństwa oraz nowych zaawansowanych technologii m.in. sztucznej inteligencji, sieci blockchain oraz interfejsów mózg komputer.

Główne obszary badawcze:

  • Bezpieczeństwo publicznych i prywatnych platform blockchain.
  • Bezpieczeństwo i ataki na algorytmy sztucznej inteligencji
  • Wykrywanie i analiza złośliwego oprogramowania z wykorzystaniem algorytmów ML/AI.
  • Interfejsy mózg-komputer w zakresie wspomagania cyberbezpieczeństwa
  • Opis badań

Laboratorium koncentruje się m.in. na obszarze Bezpieczeństwa Publicznych i Prywatnych Platform Blockchain, w tym analizie wybranych mechanizmów uzyskiwania konsensusu w rozproszonych sieciach blockchain: proof of work, proof of stake, proof of burn, proof of space. Analizujemy również bezpieczeństwo aplikacji technologii blockchain (m.in. problem śledzenia transakcji w sieci Monero, który powstał w odpowiedzi na restrykcje Bitcoin). Badania obejmują również kwestie bezpieczeństwa i wydajności platform Hyperledger Iroha, Sawtooth PoET i Hyperledger Fabric. W obszarze wykrywania i analizy złośliwego oprogramowania z wykorzystaniem algorytmów ML/AI. Analizujemy skuteczność wykrywania złośliwego oprogramowania za pomocą technik analizy statycznej oraz kodu aplikacji za pomocą algorytmów AI/ML. W tym obszarze realizowane są projekty badawcze m.in. we współpracy zagranicznymi placówkami badawczymi m.in. Embry-Riddle Aeronatical University w Daytona Beach, FL, USA

Strona mini laboratorium

Mini laboratorium wirtualnej rzeczywistości

Badawczo-dydaktyczne

Kierownik mini laboratorium: dr inż. Bogumiła Hnatkowska (bogumila.hnatkowska@pwr.edu.pl)

Laboratorium skupia się realizacji projektów związanych z wytwarzaniem oprogramowania (w tym gier) wykorzystujących wirtualną rzeczywistość. W obszarze zainteresowań pozostają m.in. badania nad użytecznością urządzeń VR, mechanikami interakcji i ich wpływem na odibór produktu.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję