Profesor Bogdan Trawiński (1955-2022) in memoriam

Data: 16.12.2022

Profesor Bogdan Trawiński zajmuje na Politechnice Wrocławskiej miejsce szczególne, będąc osobą niezwykłą. Przez wszystkie lata, od pierwszego dyplomu magistra inżyniera informatyki w 1980 roku, łączył niesłychanie rozległą wiedzę teoretyczną z praktycznym zastosowaniem, a przy tym potrafił żywo brać udział w dyskursie, przedstawić własną perspektywę, błyskotliwie puentować oraz często podejmować trudne i odpowiedzialne decyzje. Praca była jego życiową pasją, badania naukowe znakomicie łączył z praktyką, zdolności dydaktyczne przyciągały rzesze studentów. Jego poczucie humoru i radość z życia powodowały, że był lubiany i szanowny przez wszystkich.

Wszystko zaczęło się na Wydziale Informatyki i Zarządzania a od roku było kontynuowane na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. Nie sposób opisać tego, co działo się przez te wszystkie lata. Potrzebował sześciu lat po zakończeniu studiów magisterskich, aby uzyskać stopień doktora nauk ekonomicznych. W 2014 roku nadano mu stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie informatyka. Nie można pominąć ogromnego doświadczenia praktycznego, jakie uzyskał w czasie osiemnastoletniego okresu działalności Komputerowej Asocjacji Informacyjnej BOGART, której był współzałożycielem. System EGB2000, którego był głównym projektantem do dzisiaj jest przykładem ogólnokrajowego systemu, który z sukcesem działał kilkanaście lat w obszarze ewidencji gruntów, budynków i lokali.

Bardzo ważnym osiągnięciem Bogdana była praca naukowa, organizacyjna, redakcyjna związana z konferencjami naukowymi ACIIDS i ICCCI. Przez ostatnie piętnaście lat jego zaangażowanie i dbanie o wysoki poziom konferencji zaowocowało uzyskaniem kategorii B w rankingu CORE dla obu konferencji. Jego wkład to nie tylko jako organizator tych konferencji, ale także jako współautor najczęściej cytowanego referatu z ponad tysiąca referatów opublikowanych w materiałach 14 edycji serii ACIIDS.

Był autorem ponad 220 publikacji naukowych, promotorem ponad 120 prac magisterskich. Wielu z jego studentów za jego przykładem wybrało ścieżkę akademicką. Są profesorami na naszym Wydziale, innych wydziałach Politechniki Wrocławskiej czy uczelniach. Wielu pracuje w biznesie i zajmują wysokie pozycje w szeroko rozumianym IT w kraju i poza jego granicami.

Przez ostatnie lata pełnił funkcję zastępcy kierownika Katedry Systemów Informatycznych. Był nagradzany wielokrotnie, m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę. Był aktywnym członkiem IEEE w randze Senior Member.

Kiedy Bogdan zachorował, wydało się, że będzie to trwało chwilkę, przecież jest taki mocny. I była nadzieja, leczenie przynosiło dobre efekty. Niestety, choroba uderzyła ze zdwojoną siłą. Tym razem nie było szczęśliwego końca.
W naszych sercach pojawił się ogromny ból, smutek i żal na zawsze. Pozostaje blizna, która nigdy się nie zagoi. Mamy nadzieję, że pewnego dnia się odnajdziemy.

Żegnamy naszego Kolegę, wybitnego Naukowca, znakomitego Nauczyciela akademickiego, Wychowawcę wielu pokoleń studentów, bardzo dobrego Człowieka, na którego można było zawsze liczyć. Pozostanie dla nas Wielkim Autorytetem i Wzorem do naśladowania. Będziemy zawsze o Nim pamiętać.

- Ngoc Thanh Nguyen
- Dariusz Król

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się dnia 20 grudnia 2022 r. o godz. 11:00 w kaplicy cmentarza komunalnego przy ul. Kiełczowskiej 90 we Wrocławiu. Po nich nastąpi uroczyste odprowadzenie Zmarłego na wieczny spoczynek.